Menü

S.S.S.

Türkiye’de üniversite öğrenimi görmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Türkiye’de öğrenim görebilmek için Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavına (YÖS) ya da uluslararası geçerliliği olan sınavlara girmek ve üniversitelerin uluslararası öğrenci başvuru ve kayıt kabul mevzuatında belirtilen sınav sonuçlarına ve bakaloryaya sahip olmak gerekmektedir.

OMÜ’de uluslararası öğrenci olmak için ne yapmak gerekiyor?

Öncelikle resmi sınav web adresimiz olan http://ise.omu.edu.tr/’de belirtilen uluslararası öğrenci başvuru ve kayıt kabul koşullarını taşıyor olmanız gerekmektedir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi, uluslararası öğrenci kabulünde önceliği her yıl düzenli olarak yaptığı OMÜ-YÖS sonucuna sahip adaylara vermektedir. Ayrıca, “Ondokuz Mayıs Üniversitesi Başvuru ve Kayıt Kabul Yönergesi”nde belirtilen sınav sonuçları da geçerli kabul edilmektedir. Tercih başvurularının alındığı dönemde OMÜ-YÖS sonucuyla ya da geçerli sınav sonuçlarından birisi ile başvuru yapabilirsiniz.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Başvuru ve Kayıt Kabul Yönergesine ve sınavla ilgili detaylı bilgiye http://ise.omu.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

OMÜ-YÖS sonucuyla hangi üniversitelere başvurabiliyorum?

OMÜ-YÖS sonuçlarını kabul eden üniversitelerin detaylı listesi web sayfamızda mevcut. Lütfen sitemizi inceleyiniz (http://ise.omu.edu.tr).

Hangi üniversitelerin YÖS sonuçlarını kabul ediyorsunuz?

OMÜ-YÖS sonuçlarını kabul eden ve ise.omu.edu.tr adresimizde listesi bulunan üniversitelerin YÖS sonuçları kabul edilmektedir.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi burs veriyor mu?

Hayır, Ondokuz Mayıs Üniversitesi burs vermiyor. Fakat Üniversitemiz tarafından belirlenen kontenjanlar dâhilinde, gelir düzeyi düşük öğrencilere katkı amacıyla her eğitim-öğretim yılında “Yemek Bursu” verilmektedir. Yemek bursu başvuruları Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulları tarafından alınmakta ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bildirilmektedir.

Başka kurumlara burs için başvurabilir miyiz ?

Evet, başvurabilirsiniz. Ekonomik desteğe ihtiyaç duyan başarılı öğrencilere çeşitli kurum, kuruluş, vakıf, dernek ve şirketler tarafından burslar verilmektedir. (Kurum, kuruluş, vakıf, dernek veya şirketlerin verdiği burslar öğrencilerin kendileri tarafından takip edilmelidir.)
Türkiye bursları için Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığından burslar hakkında bilgi alabilirsiniz:
http://www.turkiyeburslari.gov.tr/

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bursu için, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun www.kyk.gov.tr  internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Lise 1 ya da 2. sınıflara devam edenler OMÜ-YÖS’e başvuru yapabilir mi?

OMÜ-YÖS’e lise son sınıfta olan ya da mezun durumda bulunan adayların başvuruları kabul edilmektedir.

Pasaportum yok, OMÜ-YÖS’e başvurabilir miyim?

Kimlik numaranızla başvuru yapabilirsiniz. Ancak yurtdışına çıkarken mutlaka pasaport çıkartmanız gerekmektedir. Aksi takdirde başka bir ülkeye geçiş yapamazsınız.

OMÜ’ye yatay geçiş yapabilir miyim?

Eğer üniversite tarafından belirlenen ve ilan edilen yatay geçiş şartlarını taşıyorsanız, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca duyurulan kontenjanlar çerçevesinde yatay geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bölümümü değiştirmek istiyorum. Değiştirebilir miyim?

Bölüm değiştirmek için Akademik Takvimde belirlenen tarihlerde tekrar tercih başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Tıp fakültesi mezunuyum ama YÖK ülkemdeki mezun olduğum üniversitenin denkliğini kabul etmiyor. Sizin üniversitenizde tamamlama yapabilir miyim?

Hayır. OMÜ-YÖS’e girmeniz ve OMÜ Tıp Fakültesi için gerekli puanı almanız ve şartları taşımanız gerekmektedir.

Birkaç üniversiteye birden başvuru yapmak istiyorum. Belgelerin fotokopisini kabul ediyor musunuz?

Hayır. Başvuru sırasında teslim edilen tüm belgeler ya asıl ya da onaylanmış kopya olmalıdır. Yurtdışından Öğrenci Kabul Kontenjanlarına (tercihlere) başvurularda onaylı fotokopi olabilir. Onaylı Aslını göstererek onaylatmak da mümkündür.

Lise öğrenimimi yurtdışında yaptım. Denklik belgesi almam gerekiyor mu?

Kayıtta Türk liselerine denk bir ortaöğretimin tamamlan dığına ilişkin denklik belgesi istenmektedir (Denklik işlemi ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan ya da Milli Eğitim Bakanlığınca yapılmış olacak.)

Yabancı uyruklu öğrenciler partime bir işte çalışabilir mi?

Yasal olarak yabancı uyruklu öğrencilerin bir işte çalışabilmeleri için çalışma izni almış olmaları gerekiyor. Fakat öğrenciler öğrenim gördükleri alanda, öğrenim gördükleri birimlerden öğrenci belgesi ve staj belgesi almak suretiyle staj görebilirler.

Sınava başvuru sırasında belge istiyor musunuz?

Sınava başvuru sırasında adaylardan belge istenmemektedir. Fakat sınav sonrasında tercih başvurusu yaparlarken ve kesin kayıtta bazı belgeler istenmekte olup, bu belgelerin neler olduğu tercih başvuruları başladığında adaylara duyurulmaktadır. Sınava başvuru yaparken adayların resmi sınav sayfasında (http://ise.omu.edu.tr/) duyurulan başvuru şartlarını ve sınav kılavuzunu dikkatle okumaları önemlidir.

OMÜ-YÖS’e ne zaman ve nasıl başvurabilirim? Başvuru koşullarınız neler?

Başvurular online olarak alınmakta ve sonuçlar da resmi sınav sayfası üzerinden (http://ise.omu.edu.tr) ilan edilmektedir. Web sayfamızdan OMÜ-YÖS başvuru tarihleri ve şartları duyurulmaktadır. Sitemizde yer alan “başvuru şartları”na sahip öğrenciler sınava başvuru yapabilir.

Öğretim diliniz nedir?

Üniversitemiz öğretim dili Türkçedir. Sadece Tıp Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İngilizce öğrenim imkanı bulunmaktadır.

Sınav sonrasında ne yapmam gerekiyor? Tercihler nasıl yapılıyor?

OMÜ-YÖS sonuçları açıklandıktan sonra tercih yapmanız gerekmektedir. Tercihler online olarak Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından alınır. Tercih başvuru süreci ile ilgili duyurularımızı http://oidb.omu.edu.tr/ adresinden takip edebilirsiniz.

TERCİH BAŞVURULARININ ALINMASI 
Sınavda yeterli puan alan adayların, sınav sonrasında sonuç belgeleriyle tercih başvurusu yapmaları gerekmektedir. Tercih başvuruları, sınav takviminde belirtilen tarihler arasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından online olarak alınır.
Adayların tercih başvurularında; OMÜ-YÖS’ten: beş yıl ve üzeri fakülteler için en az 60, lisans programları için en az 55, önlisans programları için en az 40 ve yetenek sınavları ile öğrenci kabul eden bölüm/programlar için en az 35 puan almış olmaları; ikinci başvurularda ise beş yıl ve üzeri fakülteler için en az 50, lisans programları için en az 35 ve yetenek sınavları ile öğrenci kabul eden bölüm/programlar için en az 30 puan almış almaları gerekmektedir.

OMÜ-YÖS PUAN TÜRLERİNE GÖRE YERLEŞTİRME 

A-Matematik Puan Türüyle; 

Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi (Matematik, Kimya, Biyoloji,İstatistik), Eğitim Fakültesi (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği )Yeşilyurt Demirçelik Meslek Yüksekokulu

B-Eşit Ağırlık Puan Türüyle; 

Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Eğitim Fakültesi (AlmancaÖğretmenliği, Fransızca Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sınıf Öğretmenliği), Fen-Edebiyat Fakültesi (Arkeoloji, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji), Sağlık Bilimleri Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu, Samsun Meslek Yüksekokulu, Alaçam Meslek Yüksekokulu, Çarşamba Ticaret Borsası Meslek Yüksekokulu, Bafra Meslek Yüksekokulu, Havza Meslek Yüksekokulu, Terme Meslek Yüksekokulu, Kavak Meslek Yüksekokulu, Vezirköprü Meslek Yüksekokulu

C-Temel Öğrenme Becerileri Puan Türüyle; 

İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Eğitim Fakültesi (İşitme Engelliler Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Müzik Öğretmenliği, Resim İş Öğretmenliği), Devlet Konservatuvarı, Fen-Edebiyat Fakültesi (Coğrafya, Sanat Tarihi, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı), Adalet Meslek Yüksekokulu, Turizm Fakültesi

Öğrenim ücretleriniz ne kadar?

Katkı payı ve öğrenim ücretleri her yıl Bakanlar Kurulu kararı çerçevesinde yeniden belirlenmekte ve tercih edilen programlara göre değişiklik göstermektedir. Ayrıntılı bilgi için http://ise.omu.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Uluslararası öğrenciler değişim programlarından yararlanabilir mi?

Evet. Uluslararası öğrenciler başta Erasmus, Mevlana ve Farabi olmak üzere değişim programlarından yararlanabilirler. Detaylı bilgi için http://uib.omu.edu.tr/ adresini inceleyebilirsiniz.

İkamet tezkeresi nedir? Nasıl alabilirim?

İkamet tezkeresi kısaca yabancı bir ülkede oturma iznidir. Yabancı öğrenciler istenen belgelerle İl Göç İdaresi Müdürlüğüne müracaat ederek ikamet tezkeresi alabilir. Randevu için http://samsun.goc.gov.tr/ adresinden e-ikamet başvurusu yapılması gerekmektedir.

ÖĞRENCİ İKAMET İZNİ BELGELERİ

  • İkamet İzni Başvuru Formu (yabancı ve/veya yasal temsilcisi tarafından imzalanmalıdır)
  • Pasaport veya yerine geçen belgenin aslı ve fotokopisi (kimlik bilgileri ve fotoğrafın bulunduğu sayfa ile işlem gören sayfalar)
  • Dört (4) adet fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş, fonu beyaz ve biyometrik olmalıdır. Aile fotoğrafı, özçekim, tanınmanızı zorlaştıran, güncel olmayan veya siyah-beyaz fotoğrafları sisteme yüklemeyiniz, aksi takdirde ikamet izni belgesi düzenlenmeyecektir!)
  • Kalınacak sürede yeterli ve düzenli maddi imkâna sahip olunduğuna dair beyan (Başvuru Formunda beyan edilir. İdare destekleyici belge isteyebilir.)
  • Geçerli sağlık sigortası (Sigorta süresi, istenilen ikamet izni süresini kapsamalıdır. Aşağıdakilerden biri yeterli sayılır):
  • İkili sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında Türkiye’de sağlık hizmetlerinden faydalanıldığına dair il sosyal güvenlik birimlerinden alınan e-imzalı/imzalı ve mühürlü/kaşeli belge
  • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınmış e-imzalı/imzalı ve kaşeli/mühürlü provizyon belgesi (SGK’dan getirilecek olan provizyon belgeleri hem destekleyici, hem de aile bireylerini kapsayacak biçimde olmalıdır.)
  • Sosyal Güvenlik Kurumuna genel sağlık sigortalısı olmak için yapılan başvuruya dair e-imzalı veya imzalı, kaşeli belge
  • Özel sağlık sigortası (Poliçede “İşbu poliçe 06/06/2014 tarih ve 9 sayılı ikamet izni taleplerinde yaptırılacak özel sağlık sigortalarına ilişkin genelgede belirlenen asgari teminat yapısını kapsamaktadır.” ibaresi bulunmalıdır. Lütfen başvuru sırasında sigorta poliçenizin imzalı ve kaşeli/mühürlü aslını ibraz ediniz! Uzatma başvurularında ise, başvuru dosyanıza sadece poliçenizin onaylı (kaşeli, imzalı) örneğini koyunuz.)
  • Aktif olarak öğrencilik haklarından faydalanıldığını gösterir nitelikte öğrenci belgesi (e-imzalı/imzalı ve mühürlü/kaşeli belge)
Sağlık Sigortası Yaptırmam Gerekiyor mu?

Evet. Kendi imkânlarıyla eğitim amaçlı gelen yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de geçerli olacak ve sağlık masraflarını karşılayacak uygun bir sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.


Öğrencilerin sağlık sorunları yaşadıklarında muayene ve tedavi süreçlerinde bir engelle karşılaşmamaları için mutlaka genel sağlık sigortası yaptırmaları önerilmektedir. 
29/5/2013 tarihinden sonra ilk defa kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrencilerin öğrenim görecekleri kuruma ilk kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren, üç (3) ay içerisinde Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine yazılı talepte bulunmaları halinde genel sağlık sigortalısı tescil işlemleri yapılmaktadır.

Yabancı Uyruklu Öğrencilerin, talep dilekçesi ve öğrenim gördükleri okullarına ait ilk kayıt tarihini gösteren öğrenci belgesi ile başvurmaları halinde, yazılı talepte bulundukları tarihi takip eden gün itibariyle bir (1) yıllık genel sağlık sigortalılıkları yapılmaktadır.

Diğer yandan, belirtilen süre içerisinde genel sağlık sigortalılığı için başvuruda bulunmayan öğrencilerin öğrenimleri süresince bir daha genel sağlık sigortası tescili yapılmamaktadır. Bu nedenle yabancı uyruklu öğrencilerin, ilk kayıt tarihinden itibaren üç aylık süre içerisinde Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulunmaları önem taşımaktadır.
Üniversitemizde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerden; kamu idareleri, kanunla kurulan kurum ve kuruluşlar, kamu yararına faaliyet gösteren dernekler ile vergi muafiyeti tanınan vakıflar tarafından tam burs sağlanan ve Yükseköğretim Kurulu tarafından ayrılan kontenjanlar dâhilinde yükseköğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler genel sağlık sigortalısı sayılmayıp bunların sağlık giderleri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46 ve 47. Maddeleri kapsamında Üniversitemiz tarafından karşılanmaktadır. 

Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalayan ülkelerden gelen öğrenciler sosyal güvenceleri olduğuna dair yazı ile başvurdukları takdirde kendi sosyal güvencelerinden yararlanabilmektedirler.

Kayıtta Türkçe dil yeterlilik belgesi istiyor musunuz?

Evet. Kayıtta C1 Seviyesinde Türkçe Dil Yeterlilik Belgesi getirmeniz gerekmektedir. Bu belgeye sahip olmayan adaylar Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMÜ Türkçe) tarafından yapılan Türkçe Dil Yeterlilik Sınavına girebilmektedir.

Türkçe bilmeyenler üniversiteye kabul edildiğinde nasıl Türkçe öğrenebilir? Türkçe kursunuz var mı?

Türkçe öğrenmek isteyen öğrenciler için OMÜ Türkçe tarafından Türkçe Öğretimi Sertifika Programları düzenlenmektedir. Üniversiteye yerleştirilen Türkçe bilmeyen öğrencilere Türkçe öğrenmeleri için bir yıl süre tanınmaktadır.

Yurtlara başvurabilir miyiz?

Evet. Barınma ihtiyaçlarınıza dair detaylı bilgiye http://international.omu.edu.tr sayfasından ulaşabilirsiniz.

OMÜ-YÖS’le ilgili soru ve sorunlarımı nasıl iletebilirim?

OMÜ-YÖS süreciyle ilgili tüm soru ve sorunlarınızı resmi e-posta adresimiz olan ise@omu.edu.tr’ye bildirebilirsiniz. E-postalarınız her gün cevaplanmaktadır.